Staff List 2017-18

Senior Management Team                            Role
Miss J Maunder Headteacher
Mrs K Apperley Deputy Headteacher/Student Progress
Mr C Patrick Deputy Headteacher/Teaching & Learning
Mr C Dunn Assistant Headteacher/Curriculum
Mrs C Rossiter Assistant Headteacher/Pastoral
Ms J Phillips Business Manager
Teaching and Support Staff
Mr P Acton Classroom Teacher – Geography
Miss E Ball Classroom Teacher – DT
Mrs D Balster Higher Level Teaching Assistant – Horticulture
Mrs M Beddoe Teaching Assistant – SEN
Miss E Belcher Head of Department – Special Educational Needs
Mr A Bint IT Technician
Mrs P Birch PA to SMT/Senior Pastoral Leads
Ms S Blackmore Higher Level Teaching Assistant – Science
Mr M Blaylock Classroom Teacher – 2nd in PE/Head of BTEC
Mr A Breeze Classroom Teacher – Literacy
Mr J Burgess Classroom Teacher – Head of Music
Mr P Burn Classroom Teacher – 2nd in Science
Mrs V Burnside Senior Pastoral Lead for Year 7/Classroom Teacher – PE/Science
Mrs J Buxton Reprographics Technician
Mrs F Campion Education Welfare Officer
Miss V Cannam Classroom Teacher – English
Mrs C Carpenter Head of Department – Maths & Computing
Mrs W Chandler Teaching Assistant – SEN
Mrs A Clarke PA to Head/Clerk to Governors/Company Secretary
Mr B Clarke Head of Department – Art/Training Manager
Miss A Cole Classroom Teacher – Science
Mr L Coombes Business Admin Apprentice
Mrs J Cox Teaching Assistant – SEN
Ms J Crosby Head of Department – Performing Arts
Mrs S Davies Science Technician
Mrs B Davis Attendance Officer
Mrs M Dempsey Head of Department/PSE/H&SC
Mr A Dwight Classroom Teacher – Music
Mr W Eatwell IT Apprentice
Mrs K Ellor Technology Technician
Mrs E Fawcus-Gibbs Higher Level Teaching Assistant
Mrs K Fearnley Student Welfare Officer
Ms A Forbes Classroom Teacher – Literacy/Learning Suite
Mrs S Foster Teaching Assistant – SEN
Mrs S Green Pastoral Support Officer
Mr D Greening Teaching Assistant – SEN
Mrs A Guarino Learning Support Assistant – SEN
Mr B Guy Data Technician
Miss L Hardstaff Head of Department – MFL
Mrs J Harvey Higher Level Teaching Assistant
Miss F Hawker Food Technician
Mrs Y Hawker Data Manager/Analyst/Exams Officer/Admissions             Officer
Mrs J Haynes Head of Citizenship/Classroom Teacher – History/RE
Mr J Hemming Teaching Assistant – SEN
Mrs J Hunt Librarian
Mrs J Hurren Senior Pastoral Lead/Designated Safeguarding Lead/Classroom Teacher – English
Mrs J Jarvis Pastoral Assistant
Mrs J Jefferies Finance Officer
Miss R Kerslake Classroom Teacher – 2nd in Maths
Mr R Kingscote Head of Department – History
Mrs S Kingscote Classroom Teacher – History/RE
Mr D Lane Head of Department – Science
Mrs M Lane Classroom Teacher – Maths/Numeracy Coordinator
Mrs V Layton Head of Department – RE
Mrs S Learmont Classroom Teacher – DT
Mr P Lemin Senior Pastoral Lead for Year 9 and Year 10/Classroom Teacher – Science
Mrs V Matthews Classroom Teacher – Science
Mrs D Meredith Teaching Assistant
Mrs T Mortimer Teaching Assistant – SEN
Mrs A O’Brien Classroom Teacher – MFL
Mr L O’Dwyer Classroom Teacher – Maths
Mr G O’Malley IT Network Manager
Mr C Orland Cover Supervisor/Teaching Assistant
Mrs A Parfitt Higher Level Teaching Assistant – 2nd in SEN
Mrs E Pedoe Teaching Assistant
Mrs J Plimmer Acting Head of Department – English
Mrs H Powell Teaching Assistant – SEN
Mr G Price Head of Department – PE
Mrs J Rakauskiene Science Technician
Mrs F Rand Classroom Teacher – MFL
Mrs J Rendell Classroom Teacher – Geography/Careers
Mrs T Richards Teaching Assistant – SEN
Ms J Richter Head of Department – Vocational
Mr J Richter Teaching Assistant – SEN
Miss K Roberts Classroom Teacher – PE
Mrs H Smith Cover Supervisor
Mr J Smith IT Technician
Mr R South Senior Pastoral Lead for Year 8 and Year 11 – History/RE
Mrs M Spring Teaching Assistant – SEN
Mrs S Stannard Classroom Teacher – DT
Mrs L Stradling Classroom Teacher – 2nd in PE/Head of Dance
Miss C Thevenin Teaching Assistant – SEN
Mrs F Tomlinson Classroom Teacher – Maths
Mr J Whalley Classroom Teacher/Head of ICT
Mrs K Wheeler Classroom Teacher – English
Mrs H Whight Classroom Teacher – Art
Ms H Whitmore Receptionist/Administrator/Events Coordinator
Mrs A Wallace Teaching Assistant – SEN
Mrs V Wilkins Classroom Teacher – Science
Mrs A Williams Head of Department – Geography
Mr B Williams Acting Head of Department – Design Technology
Mr T Williams Classroom Teacher – PE
Mr J Wolfin Classroom Teacher – English
Mr S Woodcock Pastoral Support Worker
Mr P Wynn Caretaker

Gravityscan Badge