Staff List 2021-22

SENIOR MANAGEMENT TEAM

Full NameInitialsRole
Mr Steven ShawSPSHeadteacher
Mr Chris PatrickCPDeputy Headteacher / Teaching & Learning
Mrs Claire RossiterCRAssistant Headteacher / Data & Timetabling
Ms Juliette CamilleriJCCBusiness Manager / Company Secretary
Mr Chris WhitfieldCJWAssistant Headteacher/Pastoral Care
   
STAFF TEAM
   
Full NameInitialsRole
Mr Paul ActonPAClassroom Teacher – Geography
Mr Stuart AllenSAClassroom Teacher – Maths / 2nd in Maths
Mrs Daphne BartlemanDXBDT Technician
Mrs Mel BeddoeMKBTeaching Assistant – SEN
Miss Maisie BegganMNBClassroom Teacher
Miss Emily BelcherEVBHead of Department – Special Educational Needs
Miss Stephanie BelingerSCBClassroom Teacher
Mr Andy BintABIT Technician / Site & Premises
Mr Alex BreezeABClassroom Teacher
Ms Sadie BrodieSNBHead of Faculty: Science / Year Leader: Y10
Mr Jamie BurgessJABClassroom Teacher – Head of Music
Mrs Jean BuxtonJBReprographics Technician / Chief First Aider
Ms Juliette CamilleriJCCBusiness Manager
Miss Vickie CannamVCClassroom Teacher – English
Mrs Claire CarpenterCJCHead of Faculty – Maths & Computing
Mrs Wendy ChandlerWACTeaching Assistant – SEN
Mr Ben ClarkeBCHead of Department – Art / Training Manager
Miss Amy ColeAJCClassroom Teacher – Science
Mrs Julie CoxJDCTeaching Assistant – SEN
Miss Mary CrombieMLCClassroom Teacher
Mr Ray CurtisRACSite Maintenance Assistant
Mrs Sarah DaviesSCDScience Technician
Mrs Barbara DavisBDAttendance Officer
Mrs Michelle DempseyMXDYear Leader: Y11/ Head of Department/PSE/H&SC
Mrs Tish DoddPDHead of Faculty – English
Mrs Sasha DoodsonSMDClassroom Teacher – Science
Mrs Sally DrummSJDScience Technician
Mr Will EatwellWEIT Technician
Miss Angharad EvansAEPE Technician
Mrs Sara EvansSEScience Teacher
Mrs Karen FearnleyKFPastoral Student Welfare Officer
Ms Alexa ForbesAFSpecialist teacher – dyslexia and literacy.  EAA assessor and coordinator.  
Mrs Suzie FosterSXFTeaching Assistant – SEN
Mrs Jane GandyJGDisplay Officer
Mrs Serena GreenSGPastoral Student Support Officer
Mrs Anna GuarinoAGLearning Support Assistant – SEN
Mr Bradley GuyBGData / Exams Officer
Mrs Clare HankeyCHDT Teacher
Miss Lynne HardstaffLHHead of Faculty – MFL
Miss Hollie HayesHJHFinance Assistant
Mrs Jane HaynesJLHHead of Citizenship/Classroom Teacher – RE
Mrs Marianne HuntMHTeaching Assistant
Mrs Joanna HurrenJMHDesignated Safeguarding Lead/Classroom Teacher – English
Mr Chris JacksonCAJClassroom Teacher – Head of DT
Mrs Kate JaggardKJSEN Admin
Mrs Jane JarvisJMJPastoral: Student and admin support / Admissions Officer
Miss Caitlin JessonCXJReception & PA to SMT
Mr Rob KingscoteRKHead of Department – History
Mr Toby Kingston-LeeTKLClassroom Teacher – Maths
Mrs Abigail LeeALClassroom Teacher – Science
Miss Laura MorrisLJMTeaching Assistant – SEN
Mrs Tess MortimerTMTeaching Assistant – SEN
Mrs Lisa NichollsLNYear Leader – Year 8 / Classroom Teacher – Geography
Mrs Deirdre NolanDNReceptionist/Attendance & Events
Mrs Jo OakhillJCOAttendance/Administration Assistant/Data Office Assistant
Mr Guy O’MalleyGOOperations Manager
Mr Chris OrlandCOCover Supervisor
Ms Amanda OxberryAOPA to Headteacher
Mrs Annie ParfittAPHigher Level Teaching Assistant – 2nd in SEN
Miss Berta PastorBPClassroom Teacher – Spanish
Mr Chris PatrickCPDeputy Headteacher/Teaching & Learning
Ms Sara PattersonSPSite Team
Miss Harriet PaynterHMPClassroom Teacher
Mrs Jess PlimmerJDPClassroom Teacher – English – Second in English
Mrs Helyn PowellHPTeaching Assistant – SEN
Mr Glenn PriceGPHead of Faculty – PE
Miss Kat QuinnKQLibrarian
Mrs Jurate RakauskieneJR1Science Technician
Mrs Jennifer ReevesJERTeaching Assistant
Mrs Tracy RichardsTJRTeaching Assistant – SEN
Miss Abi RichingsAARTeaching Assistant – SEN
Miss Kirsty RobertsKRClassroom Teacher – PE
Mrs Claire RossiterCRAssistant Headteacher: Data & Timetabling / Classroom Teacher – Maths
Dr Chris RussellCPRDT Technician
Ms Katya SavageKSClassroom Teacher – Science
Mr Steven ShawSPSHeadteacher
Mr Richard SouthRASHead of Key Stage 4 / Classroom Teacher – History/RE
Mrs Laura StradlingLJSClassroom Teacher – 2nd in PE / Girls’ PE
Mr Scott ThomasSTYear Leader – Year 9 / Classroom Teacher – History
Mr Leonardo VillacisLVIT Technician
Mrs Alice WeavillAKWHead of Faculty – RE
Mr Jim WhalleyJWClassroom Teacher / Head of ICT
Mr Chris WhitfieldCJWAssistant Headteacher: Pastoral Care/ Classroom Teacher PE
Mrs Helen WhightHWClassroom Teacher – Art
Mrs Alison WilliamsAEWHead of Department – Geography
Mr Ben WilliamsBWClassroom Teacher – Maths
Mr Tom WilliamsTWYear Leader – Year 7 / Classroom Teacher – PE
Mrs Sally WillsSAWClassroom Teacher – DT
Mr Jolyon WolfinJXWCover Supervisor
Mr Steve WoodcockSWPastoral Support Worker
Mr Pierre WynnPWCaretaker

SWGfL Report Harmful Content